biohospodarstvi.cz

Světlice barvířská

Carthamus tinctorius L.

HTS: 30-50g
výsevek: 20-30 kg/ha
hlubka setí: 3 cm
vegetační doba: 130 dnů


Světlice barvířská nebo-li saflór je velmi stará kulturní plodina, která se pěstuje především pro olejnatá semena, ze kterých se lisuje velmi kvalitní potravinářský olej. Olej je srovnatelný s olejem slunečnice, ale má však vyšší obsah kyseliny linolové. Okvětní lístky se suší jako tzv. nepravý šafrán (odtud jméno saflór). Rostliny je možné využít i na zelené krmení (mladé rostliny bez ostnů) nebo jako meziplodinu. Saflór je vynikající zdroj nektaru a pylu v době, kdy ve volné přírodě kvete již jen minimum rostlin.

Příprava pozemku

Saflór je typickou plodinou suchých a teplých poloh, na půdu není náročný. Půda se připravuje jako k jarním obilninám. Na jaře je vhodné vláčet a 2–3 dny před výsevem a kultivovat na hloubku výsevu. Plodina má velmi dobré osvojovací schopnosti, kořeny sahají až do 2,5 metru.

Výsev a ošetření porostu

Výsev se provádí v polovině března, nejpozději do poloviny dubna, semena klíčí při 5-6°C, mladé rostlinky snáší mrazíky až -6°C.
Semena se sklízí přímou kombajnovou sklizní po úplném zaschnutí rostlin při maximální vlhkosti semen 12 %. U světlice barvířské nehrozí výdrol semen.

Škůdci a choroby

Mezi nejčastější choroby světlice patří Colletotrichum acutatum a další houbové choroby z rodu Alternaria a Sclerotinia, proto je vhodný minimálně 5 letý odstup v osevním postupu. Velmi nebezpečné jsou deště s parným sluncem, kdy dochází k zapaření květních lůžek.

Pěstované odrůdy:

Doporučení

  • Saflór je ideální olejnina pro ekologické zemědělství, protože nehrozí výdrol, který je jinak značně limitujícím faktorem.
  • Mladé porosty je třeba chránit před zvěří, protože jsou velmi atraktivní pro vysoký obsah cukrů (150 mg/g).

Literatura