Rajče

Rajče Dorenia Lycopersicon lycopersicum

HTS: 2,5-3,5 g
trať: I.
pH: 5,5-7
spon: 1-1,3 x 0,4-0,5 m
klíčivost semen: 4-6 let


Plodová zelenina z čeledi lilkovitých (Solanales) původem z jižní Ameriky. U nás jednoletá teplomilná rostlina s velmi bohatým kořenovým systémem. Optimální teplota pro pěstování je 18 - 28°C. Jedná se o rostlinu první trati, která vyžaduje záhřevné půdy s vysokým obsahem humusu a půdní reakcí v rozsahu 5,5-7 pH. Rozlišujeme odrůdy keříčkové (determinantní) a tyčkové (indeterminantní).

Příprava pozemku

Na podzim je potřeba pozemek vyhnojit dávkou 35-60 t/ha, při nedostatku organické hmoty v půdě je vhodné dodat i kompost. Velmi důležité je vápnění k předplodině, protože rajčata jsou na vápník velmi náročná. Přímé vápnění nesnáší (žloutnutí listů).

Předpěstování sazenic

Výsev provádíme v první dekádě března do sadbovačů. Do vyklíčení udržujeme teplotu 22-24°C, poté 18-20°C přes den, 12-14°C v noci. Minimální teplota pro klíčení semen je 10°C. Při této teplotě klíčí semena 14 dní. Aby sazenice získaly mechanickou pevnost, je důležité občasné proudění vzduchu (přirozené větrání, využití větráku). Jednou za týden přihnojujeme. Finální sazenice indeterminantních odrůd by měly mít po 40-60 dnech osm pravých listů a jeden vijan při výšce asi 25 cm. U sazenic determinantních odrůd jsou ideální poloviční hodnoty. Deset dní před výsadbou je nutné otužování rostlin intenzivním větráním a snížením zálivky, jinak hrozí zastavení růstu po přesazení.
V teplejších oblastech nebo při polním pěstování determinantních odrůd je možný i přímý výsev do hloubky 2-3 cm. Výhodou je, že rostliny pak prokoření hlouběji (až 1 metr). Výsev provádíme až když teplota půdy (v poledne) dosahuje 14°C.

Výsadba a ošetřování porostu

Tyčková rajčata sázíme co nejčasněji ve sponu 1 x 0,4-0,6 m do jamek předem prolitých vodou. Hlubší případně i šikmá výsadba zajistí rychlou tvorbu většího kořenového systému. Po výsadbě rostliny důkladně zalijeme a následně dva týdny nezaléváme! Dojde tak k významnému urychlení násady květů. Rostliny je třeba chránit před nízkými teplotami (bílá netkaná textilie, temperování krytů). Dvacet a 40 dní po výsadbě přihnojujeme. Přílišné vyhnojení vede k bujnému růstu rostlin na úkor tvorby plodů. Závlahu provádíme s odstupem několika dní nejlépe pomocí kapkovačů. Několikrát za vegetaci provedeme provzdušnění půdy okopávkou spolu s odstraněním plevelů. Tyčková rajčata vyžadují včasné vyštipování vedlejších výhonů a navádění hlavního výhonu na provázek či jinou oporu. Průběžně také odstraňujeme napadené či zasychající (spodní) listy. Začátkem srpna vylomíme hlavní výhon, aby rajčata stihla dozrát (od květu 50-70 dní).

Škůdci a choroby

Doporučení

Pěstované odrůdy

Literatura